Close

+48 502 675 300 info@balticsurf.pl

Co to jest windsurfing

Windsurfing jest to sport wodny, uprawiany przy użyciu deski i przymocowanego do niej elastycznie pędnika żaglowego. Sport polegający na żeglowaniu podobnym do jachtowego, lecz przy pomocy innego sprzętu. Pojęcie windsurfingu powstało z połączenia dwóch angielskich wyrazów: wind – wiatr oraz surf – fala przybojowa, a zatem windsurfing polega na zjeżdżaniu z fal przybojowych z wykorzystaniem żagla.

Żeglarstwo deskowe jest formą aktywności ruchowej mogącą przynieść wiele satysfakcji, przyjemności i dobrej zabawy osobom, które ją uprawiają. Zazwyczaj ci, którzy raz spróbują tego sportu, „łapią bakcyla” i nie rezygnują z jego uprawiania.

Zdarza się, że ktoś, kto próbuje sam nauczyć się windsurfingu, a nie posiada do tego celu wiadomości i wskazówek zniechęca się do tego sportu. Jego działania nie przynoszą spodziewanych efektów, a nauka polega na ciągłym zmaganiu się ze sprzętem i wodą, bez uzyskiwania postępów. Celem tego poradnika jest zachęcenie Was do uprawiania tego sportu oraz przebrnięcie przez najtrudniejszy etap nauki. Po opanowaniu podstawowej teorii żeglowania będziecie mogli w pełni oddać się przyjemności i satysfakcji jaką niesie nauka windsurfingu.
Trzeba jednak zaznaczyć, że szybsze efekty może przynieść nauka podstaw z doświadczonym instruktorem.

Budowa kadłuba deski.

deska01 (1)1. Dziób
2. Pokład
3. Burta
4. Skrzynka masztowa
5. Strzemiona
6. Rufa
7. Padsy
8. Skrzynka statecznikowa
9. Podgięcie dziobu
10. Podgięcie rufy

Budowa żagla.

zagiel011. Głowica żagla
2. Listwa
3. Kieszeń masztowa
4. Lik wolny
5. Żagiel
6. Maszt
7. Klamra
8. Bom
9. Lik dolny
10. Pięta masztu
11. Lik przedni
12. Okno
13. Mini listwa
14. Róg halsowy
15. Róg szotowy
16. Remizka

Teoria żeglowania – definicje Wiatr – definicja mówi, że wiatr to poziomy ruch mas powietrza wynikający z różnych ciśnień atmosferycznych na tej samej wysokości w danym obszarze. Cechami charakteryzującymi ten ruch są: prędkość i kierunek.

Kierunek wiatru oznaczamy według stron świata, określając skąd wieje (np. jeżeli powietrze przemieszcza się z północnego wschodu na południowy zachód mówimy o wietrze północno-wschodnim). Kurs względem wiatru wynika z kąta żeglugi deski względem kierunku wiatru.
Deska może pływać pod różnymi kątami względem wiatru; w związku z tym wyróżniamy cztery kursy:
1. Bajdewind
2. Półwiatr
3. Baksztag
4. Fordewind.
Można również płynąć halsem lewym (wiatr wieje w lewą burtę) lub prawym (wiatr wieje w prawą burtę). Nie można żeglować pod wiatr – jest to fizycznie niemożliwe.

wiatry

Stawiamy na dobrą zabawę oraz bezpieczeństwo.